افتتاح موزه بزرگ مصر در سال ۲۰۲۰

موزه بزرگ مصر در سال ۲۰۲۰ گشایش خواهد یافت تا بدین ترتیب آثار هنری به قدمت فراعنه رونمایی شود.

به منظور به نمایش گذاشتن گنجینه‌های باستانی کشور مصر، موزه بزرگ مصر به مدت بیش از یک دهه در حال ساخت است؛ پروژه‌ای که بارها به تاخیر افتاده است.

تعداد زیادی کارگر مصری در فلات جیزه در خارج از قاهره زیر سایه اهرام مصر مشغول به ساخت موزه اند.

این جدیدترین پروژه عظیمی است که رئیس جمهوری مصر نیز از آن جمایت می‌کند؛ مقامی که سرمایه‌گذاری کلان در زیر ساخت‌ها را زمینه احیای اقتصادی می‌داند که طی دهه‌ها رکود و در پی انقلاب سال ۲۰۱۱ این کشور، تضعیف شده است.

در این میان، هزینه‌های احداث موزه از رقم اولیه ۶۵۰ میلیون دلار به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافته و بخش اعظم سرمایه لازم برای این کار، از جانب کشور ژاپن تامین گردیده است. دولت ژاپن در دو نوبت یکی در سال ۲۰۰۶ مبلغ ۳۲۰ میلیون دلار و دیگری در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار را به عنوان وام برای این پروژه در اختیار قاهره قرار داد.

ژاپنی‌ها به منظور توسعه موزه همچنان مشورت‌های لازم را ارائه می دهند، اما مشخص نیست که بودجه مازاد برای این پروژه را که در حال حاضر یک میلیارد و یکصد میلیون دلار برآورد می شود، چه کسی تامین خواهد کرد.

به احتمال زیاد بخش زیادی از بودجه لازم از سوی ارتش یا شرکت‌های وابسته به نظامیان که نقش مهمی در اقتصاد مصر ایفا می‌کنند، تامین گردیده است.

این موزه توسط شرکت چند ملیتی ساخت و ساز مصر موسوم به «اوراسکام» ساخته می‌شود.

مصر به حفظ گردشگران در این کشور امیدوار است تا ارز خارجی مورد نیاز برای تقویت اقتصاد آن فراهم گردد.

این موزه شامل یک سری سرسرای بتونی بلند است که در نهایت ۵۰ هزار اثر هنری شامل ماسک معروف «توتن خامون» از فراعنه مصر مشهور به «کینگ توت» و دیگر گنجینه‌های این کشور در آن به نمایش گذاشته می‌شود، همچنین یک فضای کنفرانس، یک سینما، ۲۸ فروشگاه، ۱۰ رستوران و یک بوتیک هتل در این موزه قرار دارد.

معماری موزه طوری طراحی شده که پنجره‌های بزرگ موزه به روی اهرام 5000 ساله مصر گشوده می‌شود و یک کشتی ساخته شده از چوب و مجسمه‌ای بلند از رامسس دوم از فراعنه مصر در آن به نمایش در می‌آید. 

گردشگران به تدریج در حال بازگشت به مصر هستند، اما صنعت گردشگری در این کشور هنوز از زمان انقلاب ۲۰۱۱ رونق نیافته است.

مقام‌های مصری ابراز امیدواری کرده اند که این موزه عظیم پس از گشایش، هشت میلیون نفر را در سال به مصر بیاورد.


بازگشت
;